kontakt@itpol.pl
Samo posiadanie strony na wysokiej pozycji w wyszukiwarce internetowej nie zapewnia pełnego sukcesu! Jeżeli osoba zainteresowana odwiedzi nasz adres należy postawić sobie pytanie - czy wygląd naszej witryny zachęci użytkownika do pozostania na niej? Wg wielu sondaży i ankiet to właśnie forma treści jest czynnikiem decydującym o podjęciu dalszych działań przez potencjalnego klienta.
Specjalnie dla Ciebie zaprojektujemy oryginalną stronę, która przyciągnie odwiedzających do szerszego zapoznania się z treścią Twojej działalności. Oczywiście oprócz tego, że strona musi spełniać wszelkie wzorce estetyczne to umiejscowienie jej elementów powinno być czytelne dla użytkownika, aby nie miał on problemów w poruszaniu się po witrynie. W związku z tym przeprowadzamy badania usability (użyteczności internetowej) wśród potencjalnych użytkowników, dzięki tym badaniom dobieramy odpowiedni układ strony i zwiększamy prawdopodobieństwo osiągnięcia jej celu. Kolejnym krokiem jest wdrożenie projektu graficznego do kodu strony. Dbamy oto, aby każda stworzona przez nas witryna była zgodna ze wszystkimi dostępnymi przeglądarkami internetowymi.
Określenie powierzchni strony. Szerokość przeważnie ustalamy na 1000 pixeli, a wysokość na 100% względem okienka przeglądarki. Oczywiście przy budowie layoutu głowne gabaryty określone są w jednostkach pixeli, a nie procentach co może wystąpić w późniejszym procesie budowy serwisu - kodowaniu. Każdą strona jest ustawiana centralnie.
Dobór kolorystyki. Na tym etapie projektowania szaty graficznej wybieramy kolory w jakich będzie prezentować się strona, robimy to wspólnie z zastosowaniem sugestii klienta co do jego koncepcji. Nie trzeba wspominać, iż zadowolenie klienta stoi na pierwszym miejscu. Początkowa decyzja opiera się na selekcji dwóch opcji kolorystycznych - ciemnej lub jasnej. Czasami zdarza się, że duże znaczenie na ten wybór odgrywa kolorystyka samego loga bądź ilustracji.
Wybór i rozplanowanie elementów witryny takich jak na przykład: baner główny, panel nawigacyjny (jeden lub dwa), logo, ilustracje, krótkie dane kontaktowe, panel logowania, miejsce na główną treść danej strony/podstrony, stopka, ikony, elementy dodatkowe. Jest to bardzo istotny etap ze względu na konieczność prawidłowego umiejscowienia tych elementów przy zachowaniu kryteriów usability.
Tworzenie i kompletowanie poprzednio wymienionych elementów. Tutaj następuje kluczowy moment wykreowania stylu strony. Biorąc pod uwagę graficzny aspekt idei web 2.0 stosuję zaokrąglone krawędzie i czcionki co nadaje przyjazny dla oka, pozytywny wizerunek. Pomimo tego, że strona powinna mieć inspirujący i ciekawy wygląd należy zachować jej prostotę, która ułatwia korzystanie z serwisu użytkownikowi. O tym zawsze przypomina nam reguła stosowana w różnych dziedzinach biznesu - KISS czyli Keep It Simple Stupid.
Poprawki oraz kalibracji stylu. Jako autor mój wgląd w wizerunek i funkcjonalność witryny może być czasami mylny, dlatego też przeprowadzamy badania usability wśród kilku zróżnicowanych osób. Wynikiem tej analizy są optymalne, uśrednione wytyczne, według których dokonujemy modyfikacje celem poprawienia jakości strony. Dokonywana kalibracja stylu służy podwyższeniu standardów estetycznych oraz przejrzystości serwisu.
Na koniec, kiedy layout strony jest gotowy i wszelkie poprawki mam już za sobą przychodzi czas na niby prostą, ale bardzo precyzyjną czynność o nazwie "cięcie na plasterki". Proces ten należy przeprowadzić z dokładnością co do jednego pixela. Pojęcie ergonomii również na tym etapie daje o sobie znać ponieważ zawsze dążymy do tego, aby witryna nie utraciła na szybkości i dynamice, a objętość pojedynczych plasterków zapisywanych w formacie png nie była zbyt duża.
Kodowanie i CMS - technologie wykorzystywane przy kodowaniu naszych stron to XHTML, CSS, JavaScript, jQuery, PHP i MySQL. W naszej ofercie przygotowaliśmy również opcje założenia serwisu internetowego w systemie CMS (ang. content menagment system). Podstawową funkcją tej technologii jest możliwość samodzielnego administrowania i modyfikowania strony przez Klienta (dodawanie treści, produktów czy zdjęć), nie potrzeba przy tym specjalistycznej wiedzy ani dodatkowych umiejętności. Warto także podkreślić, że nasze witryny są kodowane przy zastosowaniu kryteriów accessibility* dzięki czemu zachowują funkcjonalność i taki sam wygląd w każdej obecnie stosowanej przeglądarce internetowe
Wybór standardu XHTML 1.0 Strict rozpoczyna budowę szkieletu witryny, która opiera się na znacznikach div. Wcześniej stworzony w layoucie układ strony zaczynamy wprowadzać do kodu witryny, nadajemy klasy oraz id jej elementom. Ta elementarna konstrukcja jest zapisywana w odrębnym pliku niż CSS.
Kaskadowe arkusze stylów pozycjonują położenie głównych oraz poszczególnych elementów strony. To właśnie tutaj nadajemy wcześniej ustalone gabaryty, określamy styl czcionki, kolory oraz formatujemy wygląd odnośników. To tylko kilka możliwości sprośród wielu zalet css. Wersja, której obecnie używamy to CSS 2.1 choć przyszłością tego języka jest CSS3, który nie otrzymał jeszcze rekomendacji organizacji W3C i nie jest wspierany przez wszystkie przeglądarki.
Nadawanie stronie dynamiki. jQuery to biblioteka JavaScript, która upraszcza korzystanie z tego bardzo przydatnego języka skryptowego. Dzięki zastosowaniu jQuery można osiągnąć ciekawe efekty wizualne, jak i użytkowe. Etap ten również służy nadawaniu stronie dynamiki oraz poprawia notowania wśród użytkowników, chociaż nie zapominamy o tych, którzy w swojej przeglądarce mają wyłączoną obsługę JavaScript.
Crossbrowser to jeden z elementów web accessibility. Pojęcie to oznacza taką samą funkcjonalność i wygląd witryny we wszystkich dostępnych przeglądarkach internetowych. My jednak posługiwać się określeniem multibrowser. Dlaczego? Pojęcie crossbrowser określa WSZYSTKIE przeglądarki, natomiast multibrowser tylko te, z których się korzysta. Dzięki opublikowanym w internecie statystykom można bardzo łatwo sprawdzić ile osób korzysta z jakich przeglądarek. Na tej podstawie dopasowujemy i kalibrujemy swoje strony, aby rzeczywista grupa odbiorców mogła korzystać z nich bez żadnych problemów.
W ostatnim etapie procesu kodowania sprawdzam przy pomocy odpowiednich narzędzi wydajność oraz szybkość witryny. Dokonujemy wszelkich niezbędnych poprawek, tak aby strona oraz jej podstrony przeszły poprawną walidację organizacji W3C, która dotyczy XHTML, CSS oraz kanału RSS.
Zalecam Państwu korzystanie z przeglądarki Google Chrome. Obecnie jest to najszybsza przeglądarka internetowa.
web designer Jeremi Walewicz.
telefon (+48) 535 581 930